Народження гіганта
Чотири десятиліття тому на березі Дністра в м. Рибниці з’явилося нове промислове підприємство – Молдавський металургійний завод. Звичайно, кожен міг запитати «чому?». Чому в аграрній республіці з’являється, по суті, металургійний гігант, розташування якого було б доречніше десь за Уралом?
Через 40 років можна точно стверджувати: те рішення було прозорливим. Для Придністров’я завод у Рибниці завжди був головним промисловим об’єктом та одним із основних донорів республіканського бюджету. На той час проектна потужність заводу планувалася на рівні 550 тис. тонн сталі на рік. На сьогодні рибницькі металурги здатні виробляти продукції вдвічі більше.
На сорок років назад повертає нас державна архівна служба, яка подала на відомчому сайті http://gsuda.gospmr.org у рубриці «День в історії» (вкладка «Проекти») черговий архівний документ місяця. Це наказ Міністерства чорної металургії СРСР від 30 січня 1985 р. «Про затвердження акта приймання в експлуатацію першої черги Молдавського металургійного заводу».
З нього і розпочалася історія уславленого підприємства, яку передплатники нашої газети можуть дізнатися на 3-й сторінці видання.
Не допустити повторення
Глава держави Вадим Красносельський неодноразово стверджував: «Історію треба не тільки знати, а й засвоювати з неї уроки, щоб не допускати помилок у майбутньому». Ці слова якнайкраще підтверджують ставлення суспільства до однієї з трагічних сторінок нашої спільної історії – політичних репресій. Одними з перших, хто потрапив під їхнє жорно, виявилося козацтво.
З огляду на цей історичний факт Президент Придністров’я своїм указом від 23 січня 2024 р. вніс День пам’яті жертв політичних репресій козацтва до республіканського календаря професійних свят та пам’ятних днів.
«Вадим Миколайович вважає за необхідне зберегти пам’ять про ті трагічні події, відновити історичну справедливість… Указ Президента свідчить про глибоке розуміння історії. Козаки вдячні за це Главі держави. По-різному можна ставитися до тих трагічних подій, але вони вже частина історії, наш загальний біль, оскільки репресії тією чи іншою мірою торкнулися буквально кожної сім’ї. Ми повинні пам’ятати і не повторювати помилок, які були здійснені в ті далекі часи».
Це цитата з бесіди нашого кореспондента з отаманом ЧКВ, генерал-майором Ігорем Небейголова, вона опублікована на 4 смузі нового номера газети «Гомін».
Незламний дух блокадників
Ще одна пам’ятна дата цього тижня – 81 рік тому Червона Армія повністю звільнила Ленінград від фашистської блокади, в лещатах якої місто перебувало майже 900 днів і ночей. Понад мільйон жертв і безприкладний подвиг народу, його незламний дух.
Знати та пам’ятати цю сторінку нашої історії, передавати естафету пам’яті нинішньому поколінню. Таке завдання поставили перед собою організатори інтелектуальних змагань серед студентів і школярів, що відбулися в контактному центрі Придністровського держуніверситету.
Нащадки солдатів-переможців повною мірою змогли виявити свої знання з історії. У цьому переконався і кореспондент «Гомону», який розповів про подробиці «битви інтелектуалів» на 6 сторінці чергового номера нашого видання.
Крім того, в першому лютневому випуску газети наші віддані шанувальники можуть дізнатися:
- про таємниці газових печей Освенциму;
- про реконструкцію станції «швидкої допомоги» в Кам’янці;
- про те, як у північному районі республіки справляються з газовим катаклізмом;
- як відбувся звітний концерт ансамблю естрадного танцю «Феличита»;
- що віщують нам зірки та прогноз погоди на наступний тиждень.
Головне фото president.gospmr.org