Ой, яка чудова мова калинова!

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента України Леоніда Кучми на підтримку «…ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

У Придністров’ї, українська, – одна з офіційних –  посідає гідне місце поряд з молдавською та російською. Українську мову загалом вивчає близько 12 тисяч осіб учнівської молоді.

Зокрема, в Тираспольському Суворовському військовому училищі її уподобали понад 70 суворовців. І хоча навчальний заклад діє лише з вересня 2017 року, його вихованці вже у березні 2018-го взяли участь у традиційному конкурсі читців, присвяченому пам’яті Тараса Шевченка, показавши чудове володіння українським словом.

Святкування Дня української писемності та мови юні захисники Вітчизни відзначали вперше. Розпочався захід виступом Олександра Юшина – головного редактора республіканської газети «Гомін», який привітав суворовців зі святом та за дорученням опікунської Ради училища подарував навчальному закладу річну передплату газети на 2019 рік для кожного вихованця.

Потім хлопці знайомилися з історією свята та життєписом Нестора-літописця, декламували вірші відомих українських поетів, таких як Максим Рильський, Володимир Сосюра, Василь Симоненко та багатьох інших. Суворовці також гідно справлялися з різними лексичними завданнями й відгадували загадки.

«Наша республіка багатонаціональна, поряд з російською та молдавською діти вивчають українську мову. Вона багата на прислів’я, приказки, фразеологізми, що дітям цікаво. Вивчаючи мову, юнаки залучаються до самобутності народу, його історії та народних традицій, до української культури – музики й літератури», – зазначила вчитель української мови та літератури Ніна Котовська.

«Те, що курсанти добре знають українську мову, показали результати опитування, яке проводила вчитель української мови. Вони були дуже активними, очевидно, викладач зуміла їх зацікавити своїми уроками. Декого з них я також чула на конкурсі читців, присвяченому пам’яті Тараса Шевченка. Вони талановиті, небайдужі, їх захоплює прекрасне українське слово», – підкреслила голова Тираспольського товариства української культури «Червона калина» Аліса Коханова. Вона також зробила подарунок місцевій бібліотеці – добірку книжок, серед яких тритомник «Українське слово», «Українські приказки, прислів’я, загадки», «Український правопис», «Кобзар», та інша література, яка використовуватиметься в освітньому процесі.

Лунала того дня в актовій залі й українська пісня, яка, за словами Олександра Довженка, є «…бездонною душею українського народу». Цю частину духовного життя представив ансамбль «Джерело», що складається з викладачів і учнів школи мистецтв Республіканського українського теоретичного ліцею-комплексу міста Тирасполя.

Можна вважати, що в Суворовському училищі – одному з наймолодших навчальних закладів нашої республіки – закладено нову традицію, яка матиме продовження, доки житиме на наших теренах мелодійна українська мова.

Юлія   ПОНОМАРЕНКО.

Якщо ви знайшли помилку, то, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.