Засухи складно уникнути, однак її наслідки можна пом’якшити

Погодні умови, особливо для працівників сільського господарства, наприкінці травня і на початку першого літнього місяця у зв’язку з майже повною відсутністю опадів склалися вкрай несприятливі.

У першій половині травня випадали зливові дощі, але досить нерівномірно. За даними статистики, опади в Рибниці навіть досягли місячної норми, а в Кам’янці й Тирасполі їх було набагато менше – лише половина місячної норми. Опади такої інтенсивності не дають великої користі, оскільки ґрунт їх повністю не засвоює: більша частина води стікає, не встигнувши наситити землю вологою. Проведені дослідження запасів вологи ґрунту в ПМР свідчать, що на кінець травня в орному шарі південних районів вологи не було зовсім, а на решті території республіки – вкрай незначні.

Що ж таке засуха?

Засухи бувають кількох видів: атмосферні – це коли стан атмосфери через недостатнє випаданням опадів, характеризується високою температурою, зниженою вологістю (мінімальна відносна вологість опускається нижче 30 %) і ґрунтові – коли запаси вологи в ґрунті низькі й спостерігається його висихання, що спричиняє недостатню забезпеченість рослин вологою. Зазвичай спочатку спостерігається ґрунтова посуха, обумовлена зневодненням кореневмісного шару (через тривалу відсутність дощів), випаровуванням води з поверхні, інтенсивною транспірацією та вітром (через знижену вологість повітря). Повітряні посухи проявляють себе тоді, коли мають місце високі значення температури повітря, дефіцит опадів і низька вологість. Є ще загальні посухи, куди входять і ґрунтова, і повітряна.

Що ж робити, коли настала посуха, а полив відсутній?

Для зменшення негативного впливу посухи на рослини дуже важливим є дотримання технологій вирощування культур та проведення заходів, які сприяють збереженню вологи в ґрунті. До них відносяться ранньовесняне боронування, коткування ґрунту, правильні сівозміни з включенням чорних парів, варіювання термінів посіву культур, кулісні посіви, мульчування ґрунту, протиерозійні заходи. Позитивно впливають на рослини добрива, які містять мікроелементи: мідь, цинк, марганець, кобальт, молібден, алюміній. Встановлено, що вони збільшують вміст зв’язаної води й водоутримувальну здатність тканин.

Якщо недолік вологи – звичайне явище

На Землі є великі території, де недолік вологи – звичайне явище. Наприклад, зона пустель, де опадів випадає значно менше, ніж може випаруватися, а там, де є болота (території лісової, тайгової й північної арктичної зони) – все навпаки: опадів випадає більше, ніж їх може випаруватися. Там, де є надлишок води, Сонце не в змозі її всю випарувати.

Як це відбувається у нас?

На превеликий жаль, територія Придністров’я розташована в зоні дефіциту води. А та кількість опадів, яка за рік у нас випадає, може випаровуватися двічі. Тому ми регулярно відчуваємо дефіцит опадів і води. Крім того, наша республіка недоотримує опадів через феновий ефект у Карпатах (коли відбувається сильне нагрівання повітря і зниження відносної вологості). Перевалюючись через Карпати, холодні фронти циклонів розмиваються над нами й перешкоджають випаданню опадів. У літній період південно-західний вітер з моря також «працює» на посуху, заважає утворенню купчасто-дощової хмарності. Тому південь Придністров’я – це один із найбільш посушливих регіонів, хоча і розташований недалеко від Чорного моря.

Засуха згубна для людей

За статистикою, в Африці за останні сорок років від посухи загинуло понад мільйон людей. В ООН навіть проголосили Всесвітній день боротьби зі спустеленням і засухою – його відзначають 17 червня. Згадані проблеми є надзвичайно гострими й актуальними для Придністров’я, оскільки посуха є серйозною загрозою для розвитку сільського господарства і відповідно – для продовольчої безпеки республіки. У кращому випадку, лише один рік із трьох можна вважати без наслідків посухи. Тому першочерговим завданням для нас є розвиток зрошуваного землеробства. На сьогодні відомо декілька його видів. Яке впроваджувати: крапельне чи за допомогою розпилення у формі дощу – це вже вторинне питання. У першу чергу важливо відновити хоча б те, що було втрачено в пострадянський час, і дати воду на поля. Якщо ми не вирішимо це завдання найближчим часом, то  ще довго залежатимемо від примх погоди нашого посушливого краю.

Тарас   МИРГОРОДСЬКИЙ.

Якщо ви знайшли помилку, то, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.